logo1

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Видеорегистраторы из Китая можно купить здесь

Новини

25 травня 2019 року керівник обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності С.Макарчук організував екскурсію для студентів 2-го курсу Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв до Миколаївського обласного апеляційного суду. С.Макарчук розповів про роботу суду, його завдання та функції, основний акцент зробивши на діяльності судових органів в тоталітарний період.

17 травня 2019 року керівник обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності С.Макарчук організував екскурсію для студентів 2-го курсу Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв до прокуратури Миколаївської області.
Голова профспілкової організації працівників органів прокуратури Миколаївської області «Маємо силу допомогти» В.Яценко ознайомив молодь із роботою прокуратури, її основними завданнями та функціями у теперішній час. Також студенти відвідали музей прокуратури, ознайомилися з історією виникнення професії прокурора, створенням та функціонуванням прокуратури на території нашої області, почули розповіді про людей, які працювали та працюють в ній, про цікаві та складні справи, які довелося розслідувати слідчим на території нашого регіону.
С.Макарчук розповів про роботу органів прокуратури в тоталітарний та посттоталітарний період – від участі в політичних репресіях до сучасних реформ.

Детальніше...

10 травня у бібліотеці-філіалі №7 Централізованої бібліотечної системі для дорослих м. Миколаєва  з нагоди Дня пам'яті та примирення і 74-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні було проведено історичний екскурс «Про мужність, героїзм та перемогу» для учнів Миколаївського професійного ліцею торгівлі та ресторанного сервісу. Завідуюча редакцію «Реабілітовані історією» обласного центру пошукових досліджень та редакційно - видавничої діяльності М.Теряник презентувала 16 том «Книги Пам’яті України». М.Теряник представила загальну структуру книги, зазначила, що у виданні публікується список мирних жителів Миколаєва і Миколаївської області, які були вивезені в Німеччину та інші країни на примусові роботи в роки Другої світової війни, матеріали і документи з архівів Німеччини про примусову працю миколаївських остарбайтерів на суднобудівельному заводі Бремена, зачитала уривки з листів, щоденників, що збереглися, спогади колишніх остарбайтерів. Захід супроводжувався показом відеоролика «Історія гідності», презентацією про долю однієї з родин остарбайтерів – мешканців Миколаївської області. Також учні мали змогу переглянути фронтові фотографії з сімейного архіву.

Детальніше...

8 травня 2019 року на базі обласної універсальної наукової бібліотеки розпочала роботу виставка плакатів «Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли нацистські концтабори». Виставка одночасно відкрилась у всіх обласних центрах України 8 травня – у День пам’яті та примирення. Інформація на плакатах поєднує фотографії, унікальні документи з концтаборів, матеріали історичних досліджень. В основі виставки – 30 людських доль полонених таборів Третього Рейху Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Равенсбрюк та ін.
Перед присутніми виступили фахівці обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності – кандидат історичних наук, доцент С.Макарчук та кандидат історичних наук, доцент А.Погорєлов, які прокоментували матеріали виставки, розповіли про зародження та поширення нацизму, про місця масових розстрілів та поховань на Миколаївщини, де були закатовані десятки тисяч наших земляків; про співпрацю вітчизняних та німецьких науковців. Особливу увагу дослідники звернули на замовчування фактів геноциду мирного населення на території нашої області у XX ст. (табір біля с. Богданівка, «Шталаг-364»).

Детальніше...

7 травня 2019 року напередодні Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 рр. на базі бібліотеки-філіалу № 9 Централізованої бібліотечної системі для дорослих м. Миколаєва  завідуюча редакцією «Реабілітовані історією» обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності М.Теряник для учнів ЗОШ № 19 провела презентацію тому 16 «Книги Пам’яті України. Миколаївська область». М.Теряник представила структуру книги, особливу увагу приділила долі наших земляків-остарбайтерів, звернула увагу на унікальність вперше опублікованих матеріалів та документів з архівів Німеччини про примусову працю миколаївських остарбайтерів на суднобудівному заводі Бремена, докладно розповіла про роботу працівників центру над розділом, що містить списки мирних жителів Миколаївської області, які були вивезені до Німеччини та інших країн на примусові роботи у роки Другої світової війни. Закінчилася зустріч переглядом презентації «Остарбайтери».

Детальніше...

6 травня 2019 року напередодні Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 рр. фахівці обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності провели відкриті уроки для учнів Миколаївського юридичного ліцею.
Керівник обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності, кандидат історичних наук, доцент С.Макарчук провів урок на тему: «Ціна зради. Колабораціонізм у роки Другої світової війни». На прикладі зрадників Любченко Марії та Круглова Валентина С.Макарчук розповів, що рухало колабораціоністами, що заставляло їх йти на зраду своєї Батьківщини і якою була ціна цієї зради. В рамках заходу присутні переглянули фільм з циклу «Справа №» «Анатомія зради. Марія Любченко».
Завідуюча редакцією «Реабілітовані історією» М.Теряник провела урок на тему «Великий терор» 1937-1938 років на Миколаївщині», під час якого переглянули фільм «Великий терор» 1937-1938 років».

Детальніше...

24 квітня 2019 року на базі обласної універсальної наукової бібліотеки відбулася третя лекція Вільного університету «Розсекречені історії» на тему «Технологія смерті: як працювала миколаївська трійка», присвячена подіям 20-30-х років минулого століття, а саме механізмам та технології функціонування карально-репресивної системи в період тоталітаризму. Під час заходу були продемонстровані уривки з фільмів, відзнятих Миколаївською обласною телерадіокомпанією в рамках телепроекту «Справа №». Співавтор фільмів, керівник обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності С.Макарчук розповів про цікаві та маловідомі історичні факти.

Детальніше...

16 квітня 2019 року відбулась презентація книги «Ті, що пройшли крізь вогонь», яка є логічним продовженням попередніх видань, присвячених участі жителів Миколаївщини в АТО-ООС – «Миттєвості війни» та «Дороги війни». Книга підготовлена до друку фахівцями обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності в рамках виконання заходів Комплексної програми увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв воєн та політичних репресій у Миколаївській області на 2017-2020 роки та видана за кошти обласного бюджету загальним накладом 1000 примірників.
Книга складається з п’яти розділів: перший розділ «Герої не вмирають» традиційно присвячений нашим загиблим захисникам; другий – «Військові будні» – включає спогади учасників антитерористичної операції; третій – «Рядки, народженні війною» – містить художні твори військових, відомих наших митців, а також пересічних громадян, яких не залишають байдужими героїзм наших воїнів, трагедія втрат, любов до Батьківщини; четвертий розділ «Країна мобілізується» включає публікації про реформування окремих структур, спрямоване на підвищення боєздатності української армії, про допомогу фронту діячів культури та мистецтва, про символи військової сучасності тощо; п’ятий розділ «Вітчизна пам’ятає» містить короткі біографічні дані учасників антитерористичної операції – жителів Миколаївської області, посмертно відзначених державними нагородами (ті, що не увійшли до попередніх книг). 

Детальніше...

26 березня 2019 р. на базі обласної універсальної наукової бібліотеки відбулось чергове засідання Вільного університету «Розсекречені історії». Керівник обласного центру С.Макарчук прочитав лекцію на темою «Зрадники Миколаївського підпілля: сучасний колабораціонізм», присвячену подіям Другої світової війни, а саме – долі зрадників та провокаторів Любченко Марії та Круглова Валентина. Під час заходу були продемонстровані уривки з фільмів циклу «Анатомія зради», відзнятих свого часу Миколаївською обласною телерадіокомпанією у рамках телепроекту «Справа №». Співавтор фільмів – керівник Обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності С.Макарчук ознайомив присутніх з цікавими та переконливими історичними фактами, що довгий час замовчувалися, розповів про проблематику психології злочинності.

Детальніше...

22 березня 2019 року у приміщенні бібліотеки-філіалу №7 Централізованої бібліотечної системі для дорослих м. Миколаєва  відбулася презентація тому 16 «Книги Пам’яті України. Миколаївська область». Завідуюча редакцією «Реабілітовані історією» обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності М.Теряник представила структуру книги, розповіла про унікальні документи періоду Другої світової війни, що вміщені у виданні. Особливу увагу приділила долі наших земляків-остарбайтерів на прикладі листування брата і сестри Селіванових із с.Галіцинове (зараз Вітовський район), які  загинули у Німеччині, перебуваючи на примусових роботах. Обом не виповнилося  й 20-и років. Захід був організований для студентів Миколаївського муніципального академічного коледжу.

Детальніше...

21 березня 2019 р. на базі обласної універсальної наукової бібліотеки відбулася презентація 16-го тому видання «Книга Пам’яті України. Миколаївська область». Книгу накладом 550 примірників видано за рахунок коштів обласного бюджету в рамках Комплексної програми увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв воєн та політичних репресій у Миколаївській області на 2017-2020 роки.
Книга містить статті, нариси та спогади про події Другої світової війни 1939-1945 років, а саме про трагічну долю цивільного населення Миколаївської області періоду нацизму. Вперше публікуються матеріали та документи про примусову працю миколаївських остарбайтерів на суднобудівному заводі Бремена з архівів Німеччини. Крім цього, вивчаючи проблему колабораціонізму в Україні, науковці центру в цьому томі розпочали роботу з публікації статей, об’єднаних назвою «Ціна зради». Окремий розділ містить продовження списку мирних жителів міста Миколаєва та Миколаївської області, які були вивезені на примусові роботи до Німеччини та інших країн в роки Другої світової війни (літери У-Ч). Вперше публікуються документи з контрольно-наглядової справи про процес над німецькими злочинцями в 1946 році. Також, до тому включено матеріали та спогади жителів Миколаївської області про діяльність підпільно-партизанського загону ім. Щорса в м. Баштанка. Інформація доповнена ілюстрованими фотоматеріалами та фотодокументами

Детальніше...

14 березня 2019 року працівники обласного центру взяли участь у відкритті виставки інформаційно-просвітницьких стендів «Донбас»: переPROчитання образу», приуроченої до Дня українського добровольця в обласній науковій бібліотеці. Виставка, підготовлена Українським інститутом національної пам’яті, пропонує подивитися не на російський чи радянський Донбас, а на українські Донеччину і Луганщину. На 20 інформаційних стендах у хронологічному розрізі висвітлюються найбільш переконливі та цікаві факти з історії заселення степових регіонів, що розкривають суть Донбасу як цивілізаційно-культурного перехрестя.

Керівник обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності С.Макарчук у своєму виступі дав коротку історичну довідку про розселення наших предків по території України. Акцентував увагу на етнічному різнобарв’ї Донбасу, визначивши роль українців у розвитку регіону, він відзначив, що внаслідок Голомору та репресій 30-х років етнічний склад регіону змінився на користь росіян, сьогоднішні події на сході України є наслідком цих процесів. Також учасники заходу ознайомились з тематичною виставкою літератури, присвяченої АТО-ООС, де поряд з іншими були представлені книги, видані обласним центром «Миттєвості війни» та «Дороги війни».

Детальніше...

7 лютого 2019 р. на базі обласної універсальної наукової бібліотеки розпочав роботу Вільний університет «Розсекречені історії». Керівник обласного центру С.Макарчук прочитав першу лекцію, присвячену долі Феодосія Камінського – краєзнавця, археолога, директора Миколаївського історико-археологічного музею у 1923-1929 рр. Його доля була сповнена важливими відкриттями та досягненнями, а також нелегкими випробуваннями – численними звинуваченнями та засланнями, що не давали науковцю жити та повноцінно працювати у своєму рідному краї. Сергій Макарчук звернув увагу слухачів на важливі матеріали допитів та показання свідків, розповів про подальшу долю викрадених предметів з приватної колекції Камінського тощо. Учасники заходу також переглянули фільм про таємниці, пов’язані з вбивством Ф.Камінського з циклу «Справа №».

 

Детальніше...

11 грудня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація сьомого обласного тому науково-документальної серії видання «Реабілітовані історією. Миколаївська область». 

Зважаючи на те, що у 2017-2018 роках відзначалися 80-ті роковини «Великого терору» 1937-1938 років, основний акцент автори зробили на аналізі політичних репресій у зазначений період. До книги увійшли 17 наукових статей; близько 1700 персоніфікованих анотацій на осіб, які зазнали політичних репресій, що починаються з літер «Х», «Ц», «Ч», «Ш»; розділ «Мовою архівних документів», який містить більше 200 сторінок документів з опрацьованих справ та 70 сторінок фотодокументів. Книга видана накладом 1500 примірників за рахунок коштів обласного бюджету в рамках виконання Комплексної програми увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв воєн та політичних репресій у Миколаївській області на 2017-2020 роки, затвердженої рішенням Миколаївської обласної ради від 22 грудня 2016 року №7. Весь наклад книги поступає до бібліотек, навчальних закладів, громадських установ і організацій.

Детальніше...


54030, м. Миколаїв, вул. Наваринська, 16, тел/факс 67-44-06
e-mail: ocpdtarvd@ukr.net
Copyright © 2022 Миколаївський обласний центр пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності Всі права захищено.