logo1

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Joomla шаблоны бесплатно http://www.joomla3x.ru

Новини

safe image20 травня 2020 року доктор історичних наук, завідувач кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної освіти, який також є старшим науковим редактором обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності Ігор Ніколаєв взяв участь в ефірі ТРК «МАРТ». Випуск програми «Діалог» цього дня був присвячений репресіям 20-30-х років. Пан Ігор, зокрема, розповів про основні напрямки роботи обласного центру, докладніше зупинившись на діяльності, присвяченій саме вивченню періоду репресій на Україні, в тому числі на підготовці обласних томів науково-документальної серії видання «Реабілітовані історією. Миколаївська область». Дослідник розповів про політичні репресії як явище, притаманне тоталітарним режимам, розкрив механізми функціонування карально-репресивної системи, пояснив значення системи доносництва в розмаху репресій тощо. Наостанок науковець зазначив: «Необхідно вчитися, в першу чергу на гірких сторінках нашої історії і, по можливості, не допускати їх повторення в майбутньому. Чи буде повторення цього, чи не буде, залежить від кожного з нас»

SaitRepresДо Дня пам'яті жертв політичних репресій Галузевий державний архів Українського інституту національної пам`яті відкрив Консультаційний центр з пошуку інформації про репресованих. Про це повідомляється на сайті Архіву http://hdauinp.org.ua/ua/mass-media/archive-in-media/112-service-for-finding-information-about-the-repressed-people
У Консультаційному центрі всім охочим надаватимуться консультації, відбуватиметься супровід людей, які хочуть дізнатися долю репресованих осіб у 1917-1991 роках. Ми допоможемо написати правильні звернення та запити в архіви, щоб отримати всю необхідну інформацію про людей, історичні постаті та події.
«Голодомор 1932-1933 років, голоди 1921-1923 та 1946-1947 років, Великий терор, депортації, політичні арешти та вбивства… Жертвами цих людиноненависницьких експериментів стали мільйони громадян. Проте досі далеко не всі імена встановлені. Чимало родин не знають історію свого роду через вирвані сторінки життя своїх предків. Мета новоствореного Центру – підтримати людей, які наважилися розпочати пошук правди як про своїх рідних, так і про свою країну», – каже директор Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті Ігор Кулик.

Детальніше...

PogorelovRadio

22 січня 2020 року кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та археології історичного факультету Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського, редактор обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності Анатолій Погорєлов узяв участь в ефірі Українського радіо «Миколаїв». Випуск програми «Український клуб» цього дня був присвячений 101-й річниці проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. 

Детальніше...

MOIPPO110 жовтня 2019 року на базі Миколаївської науково-педагогічної бібліотеки відбувся обласний семінар «Народжені у вогні», присвячений участі військових підрозділів та жителів Миколаївщини в російсько-українській війні. З вітальним словом до присутніх звернувся кандидат філологічних наук, доцент, народний депутат України VІІІ скликання Т.Кремінь. Керівник обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності, кандидат історичних наук, доцент кафедри інформаційної, бібліотечної та архівної справи МФ КНУКіМ С.Макарчук виступив з доповіддю на тему: «Російсько-українська війна: історичні витоки та геополітичний вимір». В рамках семінару також було висвітлено питання участі військових підрозділів, що дислокуються на території області, в бойових операціях на Сході України, волонтерського руху на Миколаївщині, участі освітян в АТО-ООС тощо. В заході взяли участь педагогічні та науково-педагогічні працівники області, краєзнавці, учні закладів освіти міста, учасники АТО-ООС, волонтери.

Детальніше...

27 травня 2019 року завідуюча редакцією «Реабілітовані історією» обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності М.Теряник провела відкритий урок для учнів Миколаївської гімназії №41 на тему «Великий терор» 1937-1938 років на Миколаївщині».

Детальніше...

25 травня 2019 року керівник обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності С.Макарчук організував екскурсію для студентів 2-го курсу Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв до Миколаївського обласного апеляційного суду. С.Макарчук розповів про роботу суду, його завдання та функції, основний акцент зробивши на діяльності судових органів в тоталітарний період.

17 травня 2019 року керівник обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності С.Макарчук організував екскурсію для студентів 2-го курсу Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв до прокуратури Миколаївської області.
Голова профспілкової організації працівників органів прокуратури Миколаївської області «Маємо силу допомогти» В.Яценко ознайомив молодь із роботою прокуратури, її основними завданнями та функціями у теперішній час. Також студенти відвідали музей прокуратури, ознайомилися з історією виникнення професії прокурора, створенням та функціонуванням прокуратури на території нашої області, почули розповіді про людей, які працювали та працюють в ній, про цікаві та складні справи, які довелося розслідувати слідчим на території нашого регіону.
С.Макарчук розповів про роботу органів прокуратури в тоталітарний та посттоталітарний період – від участі в політичних репресіях до сучасних реформ.

Детальніше...

10 травня у бібліотеці-філіалі №7 Централізованої бібліотечної системі для дорослих м. Миколаєва  з нагоди Дня пам'яті та примирення і 74-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні було проведено історичний екскурс «Про мужність, героїзм та перемогу» для учнів Миколаївського професійного ліцею торгівлі та ресторанного сервісу. Завідуюча редакцію «Реабілітовані історією» обласного центру пошукових досліджень та редакційно - видавничої діяльності М.Теряник презентувала 16 том «Книги Пам’яті України». М.Теряник представила загальну структуру книги, зазначила, що у виданні публікується список мирних жителів Миколаєва і Миколаївської області, які були вивезені в Німеччину та інші країни на примусові роботи в роки Другої світової війни, матеріали і документи з архівів Німеччини про примусову працю миколаївських остарбайтерів на суднобудівельному заводі Бремена, зачитала уривки з листів, щоденників, що збереглися, спогади колишніх остарбайтерів. Захід супроводжувався показом відеоролика «Історія гідності», презентацією про долю однієї з родин остарбайтерів – мешканців Миколаївської області. Також учні мали змогу переглянути фронтові фотографії з сімейного архіву.

Детальніше...

8 травня 2019 року на базі обласної універсальної наукової бібліотеки розпочала роботу виставка плакатів «Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли нацистські концтабори». Виставка одночасно відкрилась у всіх обласних центрах України 8 травня – у День пам’яті та примирення. Інформація на плакатах поєднує фотографії, унікальні документи з концтаборів, матеріали історичних досліджень. В основі виставки – 30 людських доль полонених таборів Третього Рейху Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Равенсбрюк та ін.
Перед присутніми виступили фахівці обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності – кандидат історичних наук, доцент С.Макарчук та кандидат історичних наук, доцент А.Погорєлов, які прокоментували матеріали виставки, розповіли про зародження та поширення нацизму, про місця масових розстрілів та поховань на Миколаївщини, де були закатовані десятки тисяч наших земляків; про співпрацю вітчизняних та німецьких науковців. Особливу увагу дослідники звернули на замовчування фактів геноциду мирного населення на території нашої області у XX ст. (табір біля с. Богданівка, «Шталаг-364»).

Детальніше...

7 травня 2019 року напередодні Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 рр. на базі бібліотеки-філіалу № 9 Централізованої бібліотечної системі для дорослих м. Миколаєва  завідуюча редакцією «Реабілітовані історією» обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності М.Теряник для учнів ЗОШ № 19 провела презентацію тому 16 «Книги Пам’яті України. Миколаївська область». М.Теряник представила структуру книги, особливу увагу приділила долі наших земляків-остарбайтерів, звернула увагу на унікальність вперше опублікованих матеріалів та документів з архівів Німеччини про примусову працю миколаївських остарбайтерів на суднобудівному заводі Бремена, докладно розповіла про роботу працівників центру над розділом, що містить списки мирних жителів Миколаївської області, які були вивезені до Німеччини та інших країн на примусові роботи у роки Другої світової війни. Закінчилася зустріч переглядом презентації «Остарбайтери».

Детальніше...

6 травня 2019 року напередодні Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 рр. фахівці обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності провели відкриті уроки для учнів Миколаївського юридичного ліцею.
Керівник обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності, кандидат історичних наук, доцент С.Макарчук провів урок на тему: «Ціна зради. Колабораціонізм у роки Другої світової війни». На прикладі зрадників Любченко Марії та Круглова Валентина С.Макарчук розповів, що рухало колабораціоністами, що заставляло їх йти на зраду своєї Батьківщини і якою була ціна цієї зради. В рамках заходу присутні переглянули фільм з циклу «Справа №» «Анатомія зради. Марія Любченко».
Завідуюча редакцією «Реабілітовані історією» М.Теряник провела урок на тему «Великий терор» 1937-1938 років на Миколаївщині», під час якого переглянули фільм «Великий терор» 1937-1938 років».

Детальніше...

24 квітня 2019 року на базі обласної універсальної наукової бібліотеки відбулася третя лекція Вільного університету «Розсекречені історії» на тему «Технологія смерті: як працювала миколаївська трійка», присвячена подіям 20-30-х років минулого століття, а саме механізмам та технології функціонування карально-репресивної системи в період тоталітаризму. Під час заходу були продемонстровані уривки з фільмів, відзнятих Миколаївською обласною телерадіокомпанією в рамках телепроекту «Справа №». Співавтор фільмів, керівник обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності С.Макарчук розповів про цікаві та маловідомі історичні факти.

Детальніше...

16 квітня 2019 року відбулась презентація книги «Ті, що пройшли крізь вогонь», яка є логічним продовженням попередніх видань, присвячених участі жителів Миколаївщини в АТО-ООС – «Миттєвості війни» та «Дороги війни». Книга підготовлена до друку фахівцями обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності в рамках виконання заходів Комплексної програми увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв воєн та політичних репресій у Миколаївській області на 2017-2020 роки та видана за кошти обласного бюджету загальним накладом 1000 примірників.
Книга складається з п’яти розділів: перший розділ «Герої не вмирають» традиційно присвячений нашим загиблим захисникам; другий – «Військові будні» – включає спогади учасників антитерористичної операції; третій – «Рядки, народженні війною» – містить художні твори військових, відомих наших митців, а також пересічних громадян, яких не залишають байдужими героїзм наших воїнів, трагедія втрат, любов до Батьківщини; четвертий розділ «Країна мобілізується» включає публікації про реформування окремих структур, спрямоване на підвищення боєздатності української армії, про допомогу фронту діячів культури та мистецтва, про символи військової сучасності тощо; п’ятий розділ «Вітчизна пам’ятає» містить короткі біографічні дані учасників антитерористичної операції – жителів Миколаївської області, посмертно відзначених державними нагородами (ті, що не увійшли до попередніх книг). 

Детальніше...

26 березня 2019 р. на базі обласної універсальної наукової бібліотеки відбулось чергове засідання Вільного університету «Розсекречені історії». Керівник обласного центру С.Макарчук прочитав лекцію на темою «Зрадники Миколаївського підпілля: сучасний колабораціонізм», присвячену подіям Другої світової війни, а саме – долі зрадників та провокаторів Любченко Марії та Круглова Валентина. Під час заходу були продемонстровані уривки з фільмів циклу «Анатомія зради», відзнятих свого часу Миколаївською обласною телерадіокомпанією у рамках телепроекту «Справа №». Співавтор фільмів – керівник Обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності С.Макарчук ознайомив присутніх з цікавими та переконливими історичними фактами, що довгий час замовчувалися, розповів про проблематику психології злочинності.

Детальніше...


54030, м. Миколаїв, вул. Наваринська, 16, тел/факс 67-44-06
e-mail: ocpdtarvd@ukr.net
Copyright © 2021 Миколаївський обласний центр пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності Всі права захищено.